Русия
През 1699 година Петър І започва войната срещу Швеция за излаз на Балтийско море. Русия встъпва в така наречения Северен съюз, в който освен нея участват Дания, Полша и Саксония.
Войната започва неудачно за съюза. Младият и енергичен шведски крал Карл ХІІ принуждава Дания да напусне войната, след като и нанася няколко тежки поражения. 1700 година с шеметен контра-удар Карл отблъсква Руските войски от окупираното от тях Балтийско крайбрежие. След това Карл се насочва към Полша и до 1704 принуждава Август ІІ Саксонски (който по това време е и крал на Полша) да се откаже от полския трон и да изведе Саксония от войната.
Обаче през 1704 година войната взема неблагоприятен за шведите обрат. Петър І за 4 години успява да реформира армията си и да си възвърне Балтийските земи. През 1709 година шведите претърпяват съкрушителен разгром в битка при украински хутор Полтава. Самият Карл по чудо успява да се спаси бягайки в Истамбул.
Докато руските войски са ангажирани на север, Турция подбуждана от Карл ХІІ обявява война на Русия. Без да среща съпротива османските войски окупират всичките територии, които бяха изгубили по време на Азовския поход на Петър І през 1695 година. Едва след много отстъпки (включително и връщането на въпросните земи на Османската империя) и подкупи, Русия успява да постигне примирие и отново да се концентрира изцяло в Северната война.
Въпреки че още 1713 шведите вече са били напълно изтласкани от континентална Европа, войната се усложни по море. Балтийският руски флот все още бе прекалено неопитен и малоброен и въпреки няколко победи, все още не бе способен да изтласка Швеция напълно от Балтийско море.
Войната завърши с подписване на мир през 1721 година според който Териториите на Швеция бяха ограничени до предишните и владения на Скандинавския полуостров.
През 1733-1735 Русия участва в анти-френската коалиция във Войната за Полското наследство, а 1736 започва поредна война с Османската империя, която завърши с поражение на Русия и закрепването на турската граница от мира през 1712 година.
През 1741 година на престола се възкачва дъщерята на Петър І – Елисавета Петровна. Началото на нейното управление е отбелязано с опита на Швеция за възвръщане на балтийските владения. Обаче и втората северна война завършва с неуспех за Шведите и според договора от 1743 Русия получава голяма част от Финландия.
Столица: Санкт Петербург
Брой на населени места: 76 (3 големи града, 12 средни града, 24 малки града и 37 села)
Държавно управление: Абсолютна монархия
Парична единица: рубли
Династия: Романови
Владетел: императрица Елизавета Петровна
Наследници: І. Петър (Карл Петер Улрих Шлезвиг-Холщайнски) (племенник) ; ІІ. Павел (Павел Шлезвиг-Холщайнски) (внук)
Руска Империя
- Москва
- Калуга
- Твер
- Ржев
- Ярославл
- Нижний Новгород
- Саранск
- Тамбов
- Тула
- Брянск
- Минск
- Гомел
- Смоленск
- Псков
- Ямм
- Гдов
- Новгород
- Комарово
- Бабаево
- Череповец
- Вологда
- Кастрома
- Владимир
- Чебаксари
- Джоскар-Ола
- Киров
- Сиктивкар
- Каргопол
- Шилега
- Кепина
- Архангелск
- Онега
- Беломорск
- Кем
- Кандалакша
- Сосновка
- Тунса
- Куусамо
- Лаувускола
- Тууповаара
- Хаамина
- Хелзинки
- Санкт Петербург – столица
- Петровская слобода
- Чьорнъй порог
- Кулой
- Семигородная
- Белозерск
- Тотма
- Свеча
- Глазов
- Перм
- Екатеринбург
- Уфа
- Белорецк
- Брест
- Житомир
- Киев
- Воронеж
- Саратов
- Пенза
- Самара
- Оренбург
- Уралск
- Ставропол
- Волгоград
- Астрахан
- Елиста
- Ростов-на-Дон
- Донецк
- Харков
- Полтава
- Винница
- Уман
- Днепропетровск
- Николаев