Швеция
През 1699 Русия повежда война с Швеция за излаза към Балтийско море. Първоначално младият шведски крал Карл ХІІ жъне небивали успехи. За най-кратко време той разбива войските на Дания и Полша (съюзници на Русия) принуждавайки ги да излязат от войната. амият руски цар Петър І претърпява редица поражения и е принуден да се оттегли навътре в страната за да преустрои армията си. Бойното щастие обаче изневерява на Карл и руската армия започва контра-офанзивата си. След като Карл е разбит при Полтава и бяга в Истамбул, русите свалят от полския трон поставения от Карл крал и връщат на трона саксонския кюрфяст. След това новосъздадения руски флот започва тежка война по море с променливи резултати.
Карл макар да успява да убеди Османската империя да нападне Русия, докато тя се е съсредоточила на север, войната свършва бързо с мир между Русия и Турция, като Русия само връща територии взети от Турция в миналата война. Освен това Русия успява да убеди Високата порта в необходимостта да се отърве от Карл ХІІ и той бива убит.
След гибелта на Карл ХІІ, на трона се възкачва неговата по-малка сестра Улрика Елеонора. Тя продължава преговорите с Русия за спирането на Северната война, познати още от брат й, но поради големите искания на Русия, отхвърля мира и подновява войната. Двете години на нейното самостоятелно царствие (1718-1720) шведите претърпяваш още няколко значителни поражения от руските войски и тя решава да се отрече от престола в полза на своя съпруг – Фридрих Хесен-Каселски.
При Фридрих І Швеция подписва мирния договор с Русия, по който загубва всичките си континентални владения по юфното крайбрежие на Балтийско море.
Обаче през 1741 година Фридрих решава да поиска реванш от Русия и започва втората Севернавойна. Швеция отново търпи редица загуби и загубва контрола над голяма баст от Финландия. Войната свършва на следващата година с подписването на позорен мир, затвръждаващ завоеванията на Русия.
След загубана във втората Северна война авторитета на абсолютната власт е сериозно разклатен, от което се възползва райхстага и принуждава краля да му делегира голяма част от монаршеските привелегии. Властта на Райхстага(Парламента) скоро нарастнала дотолкова, че той принуди Фридрих да се откаже от престола в полза на своя племенник Адолф Фридрих І Хесен-Каселски.
Столица: Стокхолм
Брой на населени места: 25 (5 големи града, 9 средни града, 8 малки града и 4 села)
Държавно управление: Конституционна монархия
Парична единица: талери
Династия: Хесен-Касел
Владетел: Адолф Фридрих І
Наследници: І. Густав; ІІ. Карл
Обосновани притенции към троновете на:
1. Хесен
Кралство Швеция
- Осло
- Карлстад
- Удевалла
- Мора
- Йостерсунд
- Вилхелмине
- Сторуман
- Жокмок
- Кируна
- Малмбергет
- Кеми
- Лулео
- Шелефтео
- Умео
- Йорнскьолдсвик
- Упсалла
- Стокхолм – столица
- Гьотеборг
- Вюрнам
- Вьостервик
- Карлскрона
- Хелзингборг
- Вааза
- Ойло
- Кокола